İsrail-İran hattında gerilim: 2 ülkeden itidal çağrısı, Netanyahu’dan açıklama

İran’ın Suriye’nin başkenti Şam’daki büyükelçilik yerleşkesine saldırı düzenlenmesinin ardından İsrail-İran hattında tırmanan gerilim sürüyor. Tel Nof Hava Üssü’nü ziyaret eden İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, “Kim bize zarar verirse biz de ona zarar veririz” diye konuştu. Almanya ve Rusya’dan ise Orta Doğu’da itidal çağrısı geldi.

İran’ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına 1 Nisan Pazartesi günü hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan ikisi general rütbesinde olmak üzere toplam yedi kişi hayatını kaybetmişti. Ayrıca saldırıda altı Suriye vatandaşı yaşamını yitirmişti. İran, saldırıdan İsrail’i sorumlu tutmuştu.

‘KİM BİZE ZARAR VERİRSE BİZ DE ONA ZARAR VERİRİZ’

AA’nın aktardığına göre, Şam’daki konsolosluk binasının hedef alınmasının ardından İran’ın İsrail’e saldırıda bulunacağı ihtimali tartışılırken Netanyahu, ülkesinin savunma ve saldırı açısından tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olduğunu söyledi.

Netanyahu, İsrail’in zor bir dönemde geçtiğini belirterek bir yandan Gazze’de tüm hızıyla süren saldırılara devam ettiklerini bir yandan da İsrailli rehinelerin geri dönmesi için aralıksız çabalarını sürdürdüklerini kaydetti. Diğer bölgelerde de birtakım sıkıntılı senaryolara hazırlıklı olduklarını belirten Netanyahu, “Basit bir kural belirledik; kim bize zarar verirse biz de ona zarar veririz” ifadesini kullandı.

BAERBOCK, ABDULLAHİYAN İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya platformu X’teki hesabından yapılan açıklamada, Bakan Annalena Baerbock’un Orta Doğu’daki gergin durum nedeniyle İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan’la telefonda görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, “Bölgede gerilimin daha da tırmanmasında kimsenin çıkarı olamaz. Bölgedeki tüm aktörlere sorumlu davranmaları ve itidalli olmaları çağrısında bulunuyoruz” denildi.

Alman hava yolu şirketi Lufthansa bugün, İran’ın başkenti Tahran’a yaptığı uçuşları güvenlik gerekçesiyle durdurma kararını, 13 Nisan’a kadar uzattığını açıklamıştı.

KREMLİN: HERKESİN İTİDALLİ OLMASI ÖNEMLİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı da vatandaşlarına başta İsrail, Lübnan ve Filistin toprakları olmak üzere Orta Doğu’ya seyahat etmeme uyarısında bulunurken, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Şu anda pek de istikrar ve öngörülebilirlik ile öne çıkmayan bölgedeki durumun tamamen istikrarsızlaştırılmasına yol açmamak için herkesin itidalli olması çok önemli” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x